Що таке біткоіни: валюта, товар або інвестиційний актив?

Згідно Оксфордському словнику англійської мови біткоіни - це цифрова валюта, в мережі якої угоди можуть проходить без участі центральної ланки. Ось досить просте визначення для біткоіни. Це ж валюта? Або все таки ні? Навіть з огляду на визначення в Оксфордському словнику деякі регулятори вважають інакше.

Валюта, товар або інвестиційний інструмент

В жовтні 2015 року Європейський Суд постановив звільнити операції з криптовалюта біткоіни від сплати ПДВ, тобто таким чином він автоматично відніс його до категорії товарів. Фінансовий регулятор Бельгії ще в 2014 році звільнив операції з біткоіни від ПДВ, Швейцарія надійшла аналогічно раннє в 2015 році. У підсумку виходить, що багато європейські регулятори віднесли цифрову валюту до категорії товару. Але чи всі згодні з такою позицією?

Комісія США з торгівлі товарними ф'ючерсами (CFTC) зі свого боку віднесла біткоіни до товару з деякими застереженнями. З огляду на те, що біткоіни не відноситься до категорії цінних паперів, він визначається CFTC в ролі "одиниці обліку та / або збереження вартості". При цьому будь-який бізнес, який так чи інакше пов'язаний з цифровою валютою повинен підкорятися нормативним вимогам Комісії з торгівлі товарними ф'ючерсами.

Прихильники біткоіни, як інвестиційного активу в свою користь наводять той факт, що ціна цифрової валюти дуже волатильна і це дозволяє заробляти.Тобто ця категорія розглядає біткоіни в якості валюти з високою волатильністю, на якій спекулянти можуть легко торгувати.

Є ще позиція, яка визначає цифрову валюту лише як протокол для здійснення грошових переказів. Але тут постає ризик його високої волатильності, тобто після відправки та отримання криптовалюта адресатом її вартість може сильно змінитися.

В результаті біткоіни найпростіше назвати таким собі гібридним активом з економікою, що розвивається правовою базою. Цифровий валюті характерні наступні особливості: децентралізований характер, анонімність, висока швидкість транзакції, надійність, відсутність регуляторів. Якщо подивитися практично, то сьогодні біткоіни використовується в основному в ролі інвестиційного, навіть швидше спекулятивного активу. Можна спостерігати спроби зародження його валютної функціональності, але поки особливої ​​популярності цей формат використання криптовалюта не набув, так як її ціна занадто нестабільна. Як збереження вартості біткоіни і поготів сьогодні використовувати неможливо.

Ми спостерігаємо картину, коли різні регіони по своєму трактують роль і функціональність цифрової валюти біткоіни. Як засіб платежу робляться спроби використовувати біткоіни в таких регіонах, як Еквадор, Джерсі і острів Мен.

Ми бачимо, що в будь-якій ролі існує маса застережень, але на практиці біткоіни залишається в основному спекулятивним інструментом для вузького кола ентузіастів, трейдерів і гравців венчурного бізнесу.