Непрості відносини sWIFT і блокчейна

SWIFT - глобальна платформа , яка об'єднує переважна більшість світових банків, нарешті зважилася на створення програми на блокчейне для проведення транскордонних грошових переказів.

В прес-релізі від 12 січня SWIFT анонсує проект інтеграції технології блокчейна з відкритим вихідним кодом у власні продукти. Мета проекту - створення Докази Концепції (PoC) додатки, здатного в перспективі замінити так звані рахунки типу ностро, на яких члени асоціації змушені тримати депозити.

В разі успіху, блокчейн-додаток може стати кроком до виконання давньої мрії SWIFT - розморожуванні цих депозитів до загальної вигоди.

Глава підрозділу банківських ринків SWIFT Вім Реймекерс (Wim Raymaekers) роз'яснив, як успішні випробування технології розподіленого реєстру допоможуть підвищити ефективність бізнесу для його клієнтів.

В експериментальному проекті PoC ми плануємо використовувати технологію блокчейна для синхронізації баз даних в реальному часі, щоб дати можливість банкам в різних країнах оптимізувати ліквідність.

В існуючій мережі з 11 000 фінансових організацій, SWIFT синхронізує їх рахунки за допомогою платформи контролю дебіту і кредиту, оновлюється раз на добу, в кінці кожного дня. Обслуговування рахунків ностро становить "істотну частину вартості транскордонних платежів", - йдеться в прес-релізі. Реймекерс зазначив, що точних оцінок можливої ​​економії поки немає:

"Якраз це ми і збираємося з'ясувати за результатами експерименту".

Зокрема, SWIFT планує знизити вартість звірок між незалежними базами даних, що належать учасникам міжбанківської платформи, зменшити операційні витрати і вивільнити ліквідність для інших інвестицій.

По всій видимості, проект PoC є частиною більш широкого дослідження можливих рішень на базі блокчейна.

Попередній проект мав на меті дослідження можливості перенесення на блокчейн банківського стандарту ISO 20022 на основі корпоративного блокчейна з механізмом консенсусу, розробленим Eris / Tendermint. Про його результати нічого не відомо.

В якості основи для реалізації нового проекту, розробники вибрали Hyperledger - SWIFT входить в число учасників консорціуму розробників і операторів цієї платформи. PoC складається з корпоративного блокчейна з обмеженим доступом, докладними профілями користувачів і підвищеними засобами захисту даних. У минулому році конкуруючий консорціум R3CEV і 12 банків-учасників вже тестували аналогічний проект з використанням криптовалюта Ripple.

В проекті SWIFT, додаток буде інтегровано в уже працює пропрієтарних платформу з інфраструктурою публічних ключів PKI (архітектура, заснована на підтверджених цифрові підписи) і власною системою ідентифікації SWIFT.

"Це всього лише технологія", - говорить Реймекерс. "Ми просто розглядаємо корисні властивості блокчейна"

Зміна позиції SWIFT

Цікаво, що не далі ніж місяць тому, Реймекерс висловлював вкрай негативне ставлення до технології блокчейна, заявляючи , що технологія GPI, заснована на існуючій банківській інфраструктурі, вже готова до використання і не потребує блокчейне.

Спроби оптимізувати управління рахунками ностро SWIFT робив ще з 2003 року.У звіті від 2012 року, одним з авторів якого був Реймекерс, зазначалося що 80 найбільших банків зменшили кількість ностро-рахунків з 2003 року на 16% в Європі і на 11% в Америці, проте в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні їх кількість зросла на 4% за період 2005 - 2011 роки. Сильний поштовх модернізації банківських платежів дала криза 2007 року.

Тепер загроза витіснення традиційних банківських технологій блочейном стає настільки серйозною, що змусила такого високопоставленого банківського менеджера, як Реймекерс, змінити свою думку на користь блокчейна. Чергове підтвердження відомої максими: "Якщо процес зупинити неможливо, то слід його очолити".