ФНС РФ: робота з криптовалюта не заборонена, це валютні операції

Федеральна податкова служба Російської Федерації опублікувала лист про заходи щодо здійснення контролю за обігом криптовалюта.

З повним текстом листа можна ознайомитися за цим посиланням. Основною тезою є те, що законодавство Російської Федерації не містить заборони на проведення російськими громадянами і організаціями операцій з використанням криптовалюта. ФНС РФ розглядає операції, пов'язані з придбанням або реалізацією криптовалюта як валютні операції . При цьому не має ролі, здійснюються вони за рублі, іноземну валюту, цінні папери або інші валютні цінності.

Порядок проведення таких операцій встановлено Законом N 173-ФЗ, і на деяких моментах ФНС зупинилися більш детально. Наприклад, існуюча система валютного контролю не передбачає отримання органами валютного контролю інформації про операції купівлі-продажу криптовалюта. Однак, з метою контролю за дотриманням вимог валютного законодавства, подібна інформація може бути запрошена податковими органами від інших уповноважених органів. У тому числі передбачена передача Росфінмоніторингу в ФНС інформації про виявлених фінансових схемах, що мають ознаки ухилення від сплати податків, незаконного відшкодування ПДВ з бюджету, навмисного банкрутства та інших неправомірних дій, пов'язаних з порушеннями валютного законодавства Російської Федерації.

Використання криптовалюта при здійсненні операцій, як і раніше є підставою для розгляду питання про віднесення таких операцій до угод, спрямованих на легалізацію доходів, отриманих злочинним шляхом, і фінансування тероризму.

ФНС Росії вважає за необхідне вжити заходів щодо розробки методів здійснення контролю за діяльністю операторів криптовалюта, таких як емітенти або обмінники, для чого пропонує закріпити в Федеральних законах N 173-ФЗ і N 115-ФЗ визначення відповідних категорій об'єктів і суб'єктів контролю. Правда яким чином пропонується контролювати криптовалюта з розподіленою емісією не уточнюється.

Ці заходи ФНС вважає необхідними, так як на даний момент в законодавстві Російської Федерації не закріплені такі поняття, як грошовий сурогат, криптовалюта або віртуальна валюта. Розроблені Мінфіном заборонні проекти федеральних законів, які розроблялися аж з 2014 року, визнані Урядом Російської Федерації вимагають доопрацювання, а також проведення додаткового аналізу ризиків їх можливого використання в протиправних цілях з урахуванням зарубіжного досвіду.