Роздуми на тему crypto 2. 0 - Інтернет речей і блокчейн

Що станеться, якщо об'єднати Інтернет речей і блокчейн? Ні це не спроба гумору, а початок чогось потенційно дуже революційного. Для тих з вас, хто не дуже добре розуміє, що таке Інтернет речей, ми наводимо визначення з вікіпедії:

"Це концепція обчислювальної мережі фізичних об'єктів (" речей "), оснащених вбудованими технологіями для взаємодії один з одним або з зовнішнім середовищем , яка розглядає організацію таких мереж як явище, здатне перебудувати економічні та суспільні процеси, що виключає з частини дій і операцій необхідність участі людини ".

Хорошим прикладом для ілюстрації Інтернету речей може служити розумний замок, який відкривається тільки з вашого смартфона. Ви навіть можете запрограмувати його на те, щоб він був відкритий в певний момент часу, коли до вас має прийти багато гостей. Можна створювати пари Замку і Системи пожежної безпеки, при спрацьовуванні, якій замок автоматично відкривається. Також замок може в момент, коли ви його відкриваєте, посилати сигнал системі опалення, щоб вона включилася і в квартирі стало тепло і затишно або він може посилати сигнал її відключення в момент, коли ви йдете, щоб не витрачати енергію в порожню. Варіанти застосування технології Інтернету речей практично нескінченні.

Наявність всіх цих можливостей - це дуже добре, але постає резонне питання забезпечення безпеки всіх цих систем.Всі хочуть бути впевненими, що тільки вони будуть управляти системою відмикання і замикання свого замку в квартиру. На перший погляд, все дуже просто - захист систем паролями. Але при цьому втрачається все зручність автоматизації процесу. Адже якщо спрацює пожежна сигналізація ми можемо просто не встигнути ввести потрібний пароль і в такі моменти кожна секунда на рахунку.

Сьогодні споживачам уже доступні ряд систем, які дозволяють пов'язувати між собою різні пристрої, і налаштовувати зв'язки дій між ними: IFTTT і Apple HomeKit найбільш відомі серед них.

Майже всі подібні сервіси будуються на хмарної інфраструктурі, тому вони вимагають досить високого рівня довіри до себе, щоб керувати вашими пристроями. Навіть при настройці подібних можливостей на комп'ютері, він все одно повинен бути підключений до мережі, а це автоматично ставить під його потенційної хакерської або вірусної атаки, як, в принципі, і хмарні сервіси.

Так, навіть хмарні сервіси схильні до ризиків вірусних і хакерських атак, наслідки від яких вельми непередбачувані.

Тепер повернемося до блокчейну. Що ж робить його таким цікавим? Він чудово виконує функцію довіреної посередника між пристроями в якості центральної ланки управління системами. Саме тому такі компанії, як IBM і Samsung активно вивчають цю технологію, як основу для децентралізованих систем Інтернету речей.

Багато питань, які потрібні для функціонування подібних систем Інтернету речей вже вирішені блокчейном. Розумні контракти, розподілені реєстри для зберігання і обліку інформації в союзі з криптографічними елементами гарантують, що тільки ви або ваш особистий цифровий код (аналог фізичного ключа) зможуть контролювати ваші пристрої.В цьому випадку системі не потрібен центральний керуючий вузол, як у випадку з хмарними технологіями - це як ключі у вас в кишені. Вся система працює тільки з вами.

Замки та домофони - це лише початок для можливостей застосування Інтернету речей. Сьогодні ми оплачуємо покупку в інтернет магазині і чекаємо поки її доставлять, якщо її не привозять, привозять бракований товар або не той, то ми починаємо тривалу процедуру повернення платежу. А в разі оплати за безготівковим розрахунком, процес повернення грошей може тривати до двох тижнів.

У випадку з розумними контрактами, побудованими на блокчейне, ми можемо відправити оплату, але зарахування вона буде тільки після нашого підтвердження отримання замовлення і його цілісності. В такому форматі і продавець бачить, що гроші є, і покупець впевнений в тому, що йому не доведеться в разі помилки або шлюбу чекати два тижні повернення своїх грошей.

Теж саме можна використовувати і в бізнесі: замок контейнера з товаром відкриється тільки тоді, коли постачальник побачить зарахування грошових коштів на свій рахунок від замовника. Варіантів оптимізації бізнес-процесів, зниження фінансових ризиків може бути маса.

Майбутнє вже тут, нам залишилося тільки включити уяву і волю, щоб визнати це.