Краудінвестінг - купити акції стартапів легко, а от продати ...

Завдяки краудінвестінгу, відгалуження краудфандінга, навіть не професійні гравці, які не належать до інвестиційних фондів або великим інвесторам можуть набувати частки в приватних компаніях через краудфан дінговие платформи. Цією можливістю багато хто прагне скористатися на першій стадії виникнення стартапів, в очікуванні заробити на зростанні і розвитку молодих компаній. Але перш, ніж вкласти гроші, ці горе-інвестори повинні відповісти собі на питання, як він отримають свої гроші назад. Це далеко не так просто, як вкласти їх.

Традиційно, венчурні капіталісти і бізнес-ангели забирають свої інвестиції і прибуток, коли компанії, в які вони вклалися, купуються великими гравцями ринку, або виходять на IPO. На жаль, для дрібних інвесторів, що використовують для своїх вкладень краудінвестінг найчастіше подібні варіанти виходу з активів закриті. Краудфандінговий спосіб залучення фінансування рідко стимулює молоді стартапи до продажу свого бізнесу або виходу на IPO, у всякому разі в короткостроковій перспективі.

Більш того, більшість молодих підприємців, які залучають інвестиції подібним способом, роблять це тому, що інші способи фінансування для них просто закриті, саме тому про IPO для таких гравців на перший час можна забути.

Експерти по краудфандінгом Девід Фрідман і Метью Наттінг у своїй новій книзі " Equity Crowdfunding for Investors: A Guide to the Risks, Returns, Regulations, Funding Portals, Due Diligence, and Deal Terms " відзначають, що стратегічні і інституційні інвестори, в принципі, можуть виступити покупцями часткою, проданими спочатку на краудфандінгових платформах не професійні інвесторам. Але автори справедливо відзначають, що професійні гравці навряд чи дадуть багато при укладенні угоди. Професіонали венчурного ринку люблять компанії, в які вже вкладалися так чи інакше їх знайомі по галузі і можуть дати попередню оцінку. Для великих гравців дуже важлива фінансова оцінка компанії, і позиція перших інвесторів, при цьому формат краудінвестінга не дає можливості ні об'єктивно оцінити показники компанії, ні отримати професійну оцінку вкладень, так як на першому етапі вкладалися тільки ентузіасти. Виходячи з усього цього розраховувати на покупку часток у подібних стартапи з боку професіоналів не надто варто.

Фрідман і Наттінг висувають припущення, що приватні інвестори, які обмежені в капіталах або пропустили можливість на першому етапі вкластися в їх цікавить проект, можуть виступити вторинними покупцями подібних активів. Однак це навряд чи станеться до тих пір, поки компанія продовжує залучати кошти на краудфандінгових майданчиках. Поки цей процес не зупинився, гравцям простіше купити акції у них, ніж у більш ранніх інвесторів.

Крім цього для подібних угод повинен бути сформований вторинний ринок, якого поки немає. Навіть ні, не дивлячись, на те, що такі майданчики, як SecondMarket і SharesPost забезпечують інфраструктуру для вторинного обігу акцій приватних компаній, вони не підходять для краудфандінгових активів і не професійних інвесторів.На подібних майданчиках інвесторам зазвичай необхідне схвалення з боку компаній, щоб продати їх акції, плюс на подібних майданчиках занадто великі витрати для обороту невеликої кількості паперів.


На перших етапах зародження цих ринків вони все одно будуть далекі від необхідної ринкової ефективності. Тим більше поки практично не існує аналітиків, які б могли досить професійно оцінювати подібні активи і компанії, а вже тим більше давати рекомендації по їх купівлі або продажу.

Саме за всіма цими причин не професійним інвесторам варто дуже уважно підходити до подібних інвестицій. Купити акції молодих компаній на краудфандінгових майданчиках сьогодні не проблема, проблема виникне при їх продажу.

via Entrepreneur