Iota - криптовалюта для Інтернету речей

Нещодавно запущений проект Iota представляє новий кріптожетон для мікротранзакцій. Ця криптовалюта оптимізована для використання в "Інтернеті речей" (IoT).

На відміну від складних і важких блокчейнов біткоіни і інших криптовалюта, Iota створюється максимально легкими. Кількість підключених пристроїв, які будуть об'єднані в загальну мережу, в найближче десятиліття перевищить 50 мільярдів. Це зробить світ кращим і зручніше для кожного з нас.

Ці фантастичні перспективи поки стикаються з великою кількістю перешкод. Однією з основних перешкод є відсутність системи для мікротранзакцій. Всі підключені пристрої повинні обмінюватися одиницями вартості без необхідності додавати будь-які апаратні засоби. Протокол Iota може використовуватися не тільки для "Інтернету речей" (IoT), але і для інших завдань. Зберігається основний принцип ідеї розподіленого консенсусу біткоіни, але легкість і ефективність досягається за рахунок використання технології tangle (клубок). Це спрямований ациклічний граф (орграф, в якому відсутні спрямовані цикли, тобто шляху, що починаються і закінчуються в одній і тій же вершині.)

Blockchain Iota вирішує такі проблеми біткоіни:

Централізація Майнінг: Як показує історія, Майнер схильні об'єднуватися у великі групи. Це призводить до централізації і можливості здійснення атаки 51%. Ця можливість в світі Інтернету речей є абсолютно неприйнятною.

Застаріла криптографія: Хоча промислових квантових комп'ютерів поки не існує, можливість їх появи в майбутньому слід враховувати.

Труднощі проведення мікроплатежів: Наявність комісій за транзакції для Майнер і протидії спам-атакам робиться критичним в світі Інтернету речей.

Нетерпимість до поділу: криптовалюта на основі блокчейна не можуть існувати, коли одна частина мережі відокремлена від цілого. Також неможливо довільне відділення частини мережі.

Дискримінація учасників: Існуючі криптовалюта є однорідними системами з чітким поділом ролей (є емітенти, які стверджують угоди). Такі системи створюють неминучу дискримінацію, яка в свою чергу створює конфлікти і змушує членів мережі витрачати ресурси на вирішення конфліктів.

Межі масштабованості: Деякі криптовалюта мають жорсткі обмеження по максимальній швидкості транзакцій, і це обмеження не може бути знято в рамках децентралізованої природи.

Високі вимоги до апаратної частини: криптовалюта, які походять від Bitcoin, використовують свій оригінальний сценарій на основі методу PoW. Інші валюти працюють на PoS, подібним з використовуваним в банках, але додають додаткові функції. Обидва методи істотно підвищують вимоги до апаратної частини через складну логіки обробки транзакцій.

Необмежений зростання даних: Збереження всіх транзакцій призводить до швидкого зростання даних, і цю неефективність можна видалити навіть за допомогою алгоритмів стиснення даних.

Протокол Tangle тим чи іншим чином вирішує всі вищевказані проблеми, в той же час від сумісний з блокчейном. Iota не збирається повністю замінювати біткоіни, вона більше схожа на платформу "розумних контрактів", таку як Ethereum і Rootstock. Клієнтом підтримується більшість операційних систем, а для запуску протоколу досить недорогого мікроконтролера з 16 кб оперативної пам'яті.

Що вийде з проекту Iota ми поки не знаємо, але початок виглядає багатообіцяючим.