Прозріння Мінфіну: біткоіни в Росії стануть іноземною валютою

Наша мета - виключити звернення криптовалюта на території Росії. За Конституцією єдиною валютою в країні є рубль. Єдиним його емітентом є Банк Росії. Таким чином, емісія будь-який інший валюти стає у нас незаконною.

З іншого боку, підтримка технології блокчейна зберігається, і Мінфін визнає, що розвиток блокчейна при заборону криптовалюта стає неможливим. Тому, в законопроекті будуть уточнені формулювання, що стосуються відповідальності за Майнінг.

Але технологія "блокчейн" так працює, що біткоіни завжди виникають при її використанні як побічні продукти. І зрозуміло, що ми повинні виключити відповідальність за емітацію біткоіни у операторів даних в такій ситуації, щоб у них не було ніяких ризиків отримати покарання.

Тут можливі два основні варіанти або їх комбінація:

Буде дозволена емісія токенов, що генеруються при створенні блоків в блокчейне, за умови, що вони не братимуть участі в будь-яких фінансових операціях в якості грошової одиниці. Технічно реалізувати блокчейн з такими токенами нескладно.

  1. Буде заборонена безпосередня генерація криптовалюта на території Росії, проте участь в Майнінг в якості оператора обчислювальних потужностей карати не буде (ідеальний варіант для Майнер, які не є операторами "видобувних" гаманців або пулів). Але цей варіант складніше реалізувати і контролювати.
  2. Далі, Олексій Мойсеєв привів аналогію, яка фактично зрівнює біткоіни з іншими іноземними валютами: використовувати з в Росії не можна, але купити і витратити за кордоном можливо.

Так, використання обмежене, емітувати іноземні гроші в Росії не можна. Але валюту можна купити, покласти в кишеню і виїхати за кордон.

Чи може росіянин завести собі, скажімо, пластикову карту з біткоіни і розплатитися ними в тій країні, де їх використання дозволено? Чому б і ні. Тому в законопроекті ми зараз уточнюємо конкретні формулювання, щоб такого роду операції з купівлі криптовалюта з метою їх використання за межами Росії, а також і продажу біткоіни за кордон для отримання прибутку були можливі.

Залишається з'ясувати, як будуть функціонувати схвалені урядом обмінники криптовалюта і чи буде потрібно повна ідентифікація особистості, щоб купити в них біткоіни.

В будь-якому випадку, відмова від повної заборони можна вважати вже відбувся, хоча регулювання може виявитися досить жорстким, а правозастосовна практика стане досить заплутаною.Проте, навіть такий варіант зніме більшість обмежень для приватних осіб, так як робить можливим купівлю та продаж біткоіни, а також доступ до кріптовалютним бірж за кордоном.

Що ще можна помітити - у відповідях Олексія Моїсеєва ні разу не пролунав раніше улюблений термін "грошові сурроогати" і жодного разу не була згадана кримінальна відповідальність за вищевказані операції. Чи відмовиться Мінфін від кримінальної відповідальності, по крайней мере, для фізичних осіб? Скоро ми про це дізнаємося.

Оновлена ​​версія законопроекту, за словами заступника міністра, ймовірно буде опублікована в кінці 2016 року. Таким чином, її прийняття і вступ в силу відбудеться вже в 2017 році.