Особливості ціноутворення на ринку біткоіни або табу на арбітраж

Два аналітика з New York Federal Reserve Bank опублікували днями результати власного дослідження, присвяченого з'ясуванню причин в різниці цін біткоіни на різних біржових майданчиках. На традиційних ринках різниця цін одного і того ж активу на різних біржових майданчиках називається ринковою неефективністю, яка дуже швидко нівелюється арбітражними операціями трейдерів.

Тобто якщо актив А в Лондоні торгується по $ 100 за контракт, а в Нью-Йорку за $ 110, то трейдери купують його в Лондоні, переводять в Нью-Йорк, продають і отримують прибуток. Але тим самим вони підвищують попит на Лондонській площадці, що веде до підвищення ціни і збільшують пропозицію в Нью-Йорку, де актив дешевшає, і все це приводь в результаті ціну на цих майданчиках до єдиного значення. Саме тому можливості арбітражу дуже рідко зустрічаються в відношенні фондових активів, їх значно легше знайти на ринку похідних фінансових інструментів (ф'ючерси, опціони і так далі).

Так чому цей же принцип не працює з біткоіни? На погляд дослідників, причиною цього є високі комісії на кріптовалютних біржах за введення засобів, угоди і виведення грошей.

Були проаналізовані такі популярні майданчики як BTC-E, Bitfinex і Bitstamp. Різниця в ціні на біткоіни там часто коливається від 2%, до мало не 10%, причому сильніше всіх відрізняються ціни на біржі BTC-E.

Високі комісії за операції просто зводять всю доцільність арбітражних угод в нуль. Поточна ринкова інфраструктура біткоіни-бірж сама не дозволяє формуватися єдиною ціною на біткоіни, ніж в результаті користуються критики криптовалюта, що відзначають нездатність біткоіни зберігати внутрішню вартість, що дуже важливо для будь-якого грошового еквівалента.

Крім високих комісійних витрат наводиться ще одна причина, що підвищує ризики арбітражних угод з біткоіни, і криється вона в самій особливості мережі блокчейн. Переклад біткоіни з однієї біржі на іншу може тривати до декількох годин, поки мережа підтверджує транзакцію, а курсова вартість активу може за цей час помінятися не в бік гравця.

біткоіни поки молодий актив, інфраструктура якого поки дуже далека від традиційної, але рішення цих проблем - це лише питання часу.