Блокчейн проникає в сферу авіаперевезень

Інвестиційний банк Goldman Sachs підрахував, що в 2016 році загальний обсяг інвестицій в блокчейн стартапи вже досяг близько 1 млрд доларів. Одним з таких стартапів є проект єдиного ідентифікатора особистості, який розвиває компанія SITA - швейцарська міжнародна інформаційна організація, що представляє телекомунікаційні та IT-послуги в авіаційній галузі.

Спочатку блокчейн розглядався як фінансова технологія, нерозривно пов'язана з біткоіни, тепер же технології знаходять застосування в різних сферах, зокрема там, де необхідні ідентифікація особистості і захист від шахрайства.

Компанія SITA розробляє принципово нову концепцію цифрової ідентифікації пасажирів Travel Identity of the Future, основою якої є використання технології блокчейна для захищеного біометричного підтвердження особи пасажирів.

Представники компанії розповіли, що за результатами глобального дослідження 2016 SITA Passenger IT Trends Survey, яке щорічно проводиться SITA спільно з журналом Air Transport World, 93% опитаних пасажирів подобаються можливості самостійного вибору параметрів своєї подорожі і їх контролю. Неприємними етапами подорожі були визначені передпольотний і паспортний контроль.

Так виникла ідея про проект єдиного ідентифікатора особистості, пілотний проект якого був представлений на що проходить в Барселоні саміті Air Transport IT Summit 2016.

Представники компанії вважають, що застосування блокчейна дозволить позбутися від паперової тяганини і передачі пасажирами своїх персональних даних іншим особам, допоможе в боротьбі з бюрократією, злочинністю та тероризмом.

В даний час, науково-дослідницький підрозділ SITA Lab розробляє цифрові паспорти, що представляють собою встановлені на мобільних і переносних пристроях ідентифікаційні коди.

За словами представників SITA, процес створення проекту знаходиться на початковому етапі: його учасники вивчають те, наскільки використання такого паспорта може спростити перевірку документів пасажирів, знизити її вартість і заощадити час.

"Ми прагнемо створити можливості для комфортного і безпечного подорожі пасажирів, що перетинають державні кордони. Сьогодні ми маємо в своєму розпорядженні технологіями, які дозволяють вирішити цю задачу в багатьох аеропортах світу, в тому числі у співпраці з більш ніж 30 державними прикордонними службами", - говорить Джим Пітерс (Jim Peters), технічний директор компанії SITA.

Традиційно, комп'ютерні системи використовують безліч шляхів обміну інформацією між різними установами. Численні перевірки ускладнюють появу єдиної глобальної системи даних.

"Використовуючи технологію блокчейна, ми можемо розробити абсолютно новий спосіб використання біометричної інформації, яка стає доступною при проходженні будь державного кордону і у всіх аеропортах. Відпаде необхідність запитувати додаткові дані пасажирів у відповідних урядових служб," - повідомляє Пітерс, - "співробітнику аеропорту для ідентифікації пасажира досить буде зробити фотографію особи мандрівника і сканувати код на його мобільному пристрої - немає ніякої необхідності хран ть всю біометричну інформацію в базах даних всіх країн ".

SITA Lab працює над реалізацією цього проекту спільно з компанією ShoCard, що спеціалізується на використанні технології блокчейна.Зокрема, нею розроблено програмне забезпечення для зберігання персональних даних в цифровому вигляді в блокчейне.

За словами Арміна Ебрагімі (Armin Ebrahimi), засновника і генерального директора компанії ShoCard, "платформа, побудована з використанням технології блокчейна, в поєднанні з унікальними рішеннями SITA для підприємств повітряного транспорту і прикордонних служб, дозволяє підвищити комфорт авіапасажирів при перетині кордону, не знижуючи рівень контролю ".

В даний час SITA Lab вивчає, як авіакомпанії, аеропорти і урядові установи можуть скористатися особливостями протоколів, складених на основі блокчейна.

Джим Пітерс додав, що найголовнішою перевагою технології блокчейна є те, що після введення інформації, її вже неможливо підробити, оскільки всі зміни фіксуються. Іншими вагомими плюсами були названі недоторканність приватного життя і безпеку.

Дослідження в області цифрової ідентифікації пасажирів є однією з п'яти науково-дослідних ініціатив, які компанія SITA використовує для вирішення найбільш гострих проблем авіаіндустрії.

В число інших увійшли відстеження багажу відповідно до вимог Резолюції 753 Міжнародної асоціації повітряного транспорту (IATA); підтримка роботи нової системи продажів перевезень NDC IATA; попередження порушень на повітряному транспорті; підвищення інформаційної безпеки в авіаіндустрії.