Чорний лебідь як фактор непередбачуваності курсу біткоіни

На початку листопада 2013 року курс біткоіни в перший раз подолав позначку в $ 500, до кінця того ж року ціна подвоїлася, досягнувши своїх історичних максимумів в районі $ 1100. Потім був період затяжного падіння і в на початку 2015 року курс опускався нижче $ 200, а закінчили ми минулий рік в районі $ 430.

Серед гравців кріптовалютного ринку постійно циркулюють найрізноманітніші думки стосовно причин волатильності біткоіни. Хтось каже, що ціна біткоіни рухається в парі з американським доларом, хтось проводив паралелі з політикою контролю за рухом капіталу в Китаї або кризою в Греції, інші звертають увагу на підвищення популярності технології блокчейн, що відбивається і на курсі цифрової валюти і так далі.

Аналітика

Західні експерти завжди були схильні до пошуку раціональних пояснень для обгрунтування руху вартості активів і біткоіни в тому числі. Аналітики люблять використовувати мікро- і макроекономічні чинники, закони попиту і пропозиції та інші інструменти традиційного світу фінансів. У підсумку ми стаємо заручниками того інформаційного шуму, який вивалюють на нас Інтернет і ЗМІ, що вибудовують свою позицію виходячи з думок аналітиків, все можливих експертів і ринкових гуру.

При цьому потрібно відзначити ще й емоційний фактор, який впливає на поведінку курсу біткоіни.Цей момент знайшов своє відображення в терміні, введеним Джоном Мейнардом Кейнсом в 1936 році в його роботі "Загальна теорія зайнятості, відсотка і грошей" - "Animal Spirits" (можна трактувати як інстинкт поведінки, тваринні інстинкти), що описує роль емоцій, які грають одну з ключових ролей в ухваленні ринкових рішень споживачами. За Кейнсом, коли ці "духи" набирають силу, довіру гравців до активу починає рости і курс починає підніматися вгору.

Все це фактори, якими можна пробувати пояснювати поведінку курсу біткоіни або є ще щось?

Вплив Черних лебедів

Термін, придуманий фінансистом і вченим Нассіма Ніколасом Талеб, який все життя досліджував роль невизначеності і випадкових непередбачуваних факторів для обґрунтування ринкових процесів, визначається, як дуже рідкісне явище, яке з'являється непередбачувано і призводить до дуже серйозних наслідків . Чорний лебідь пояснює, як такі події, як псевдонахожденіе Сатоши Накамото в Австралії або новин про МММ з Китаю можуть призводити до масових висновків і спробам вибудувати логічний взаємозв'язок виходячи з абсолютно випадкових подій, які ніяк не перевірені і можуть бути просто новинним шумом. За Талеб подібні необгрунтовані логічні ланцюжки створюють фундамент для вибудовування раціональності, що дозволяє нам відчувати себе комфортно в світі подій, причину яких ми зрозуміти не можемо. При цьому всі відразу знаходять псевдо виправдання і логічні обгрунтування для будь-якої події, коли воно вже відбулося і вважають, що це було мало не спрогнозовано.

Фінансист відзначає, що наші спроби постійного пошуку логічних причин руху активів, подібних біткоіни, приводять нас в пастку власної помилкової раціональності, яка відволікає увагу від об'єктивної оцінки ситуації.Малоймовірні події минулого надають на нас саме прямий вплив і ми намагаємося проектувати їх на майбутнє, що призводить до помилкових кроків і пошуку причин в тих місцях, де їх немає взагалі. Людська психологія завжди вимагає знаходити пояснення подіям, щоб ми відчували себе комфортно і нам абсолютно не важливо найчастіше на скільки ці пояснення реальні: головне для мозку - це зона комфорту, а оцінити роль випадковості ми об'єктивно не можемо, так як це вихід з неї. Саме тому краще мати хоч якесь пояснення події, ніж реально визнати відсутність можливості прогнозування деяких речей. Зверніть увагу, як більшість трейдерів легко пояснює свої минулі успіхи і, як мало з них визнає непередбачуваність успішності їх торгівлі в майбутньому.

Генеральний директор ShapeShift. io і один з найвідоміших прихильників біткоіни, Ерік Ворхес, вважає, що багато вкладають занадто багато енергії, намагаючись передбачити і пояснити поведінку біткоіни: "Ми не можемо просто дозволити собі спостерігати за ростом або падінням курсу біткоіни, нам постійно потрібно обгрунтування, яке в підсумку не дає абсолютно ніякої конкретики. Ми ніколи не зможемо передбачити поведінку активу і це нормально, просто потрібно будувати свою стратегію виходячи з цього фактора ".

Відповідно до теорії Чорного лобода прогнозувати поведінку курсу на 2016 рік, чим сьогодні займаються дуже багато - марно, адже сам факт наявності вартості у активу, який з'явився з повітря і абсолютно нічим не підкріплений парадоксальний.

via btcmanager