Компанія bitFury залучила $ 20 млн інвестицій за участю російського фонду

Лідер на ринку Майнінг біткоіни компанія BitFury минулого тижня оголосила про залучення додаткових $ 20 млн в рамках вже третього інвестиційного раунду. На цей раз інвесторами виступили DRW Venture Capital, Грузинський Фонд співінвестування (Georgian Co-Investment Fund, GCF), а також російський венчурний фонд iTech Capital.

BitFury в 2011 році створили Валерій Вавилов з Латвії і Валерій Небесний з України. Її офіси розташовані в Амстердамі і Сан-Франциско, також компанія урпавляет власними дата-центрами в різних країнах. У травні і в жовтні минулого року BitFury також привертала по $ 20 млн від інвесторів, тобто загальна сума інвестицій в компанію з моменту її створення в 2011 році вже досягла $ 60 млн. При цьому оцінка, за якою компанія залучала інвестиції, ні в одному з раундів не розкривається.

Віце-президент компанії Джордж Кіквадзе в розмові з Wall Street Journal відзначив, що навіть незважаючи на те, що BitFury вже працює в плюс, додаткові кошти необхідні для покриття зростаючих витрат на Майнінг і утримання позицій в умовах високої конкуренції на ринку. За його словами, підтримка роботи дата-центрів і розробка передових майнінгових чіпів обходиться дуже дорого:

Необхідний доступ до капіталу, як і самі результати роботи. І це дуже важливо. Якщо вчасно не закінчити роботу над чіпом або не задавнити дата-центр, вас швидко виштовхнуть з ринку.- Джордж Кіквадзе , віце-президент BitFury

Російські інвестиції

Участь iTech Capital - це перший випадок, коли фонд з Росії інвестував в проект, пов'язаний з біткоіни, якщо не брати до уваги інвестиції особисто від Юрія Мільнера в компанію Xapo в липні минулого року. Участь в інвестиційному раунді підтвердив РБК представник фонду Олексій Тельнов, однак, як повідомляє видання, він відмовився розкрити, яку частку інвестував безпосередньо iTech Capital, але уточнив, що фонд очолив раунд.

"Ланцюжок блоків або блокчейн - це одна з найбільш багатообіцяючих технологій, які ми бачили в сфері фінансових технологій в останні 15 років", - повідомив РБК керуючий партнер iTech Capital Гліб Давидюк. За його словами, iTech стежив за розвитком біткоіни ще з 2009 року, вважаючи його технологію "проривний", і в фонді "впевнені в його майбутньому успіху і глобальному визнання", а коли технологія досягла високого рівня розвитку, вони вирішили вкласти кошти в стартап саме з цієї сфери.

Грузинський Фонд співінвестування, співзасновником якого є прем'єр-міністр Грузії Бідзіна Іванішвілі, а також ряд провідних підприємців, як з колишнього СРСР, так і з зарубіжних держав, раніше також виступав інвестором BitFury.

"BitFury проти китайських пулів"

За минулий рік на ринку Майнінг стався ряд перетворень, пов'язаних з тим, що вартість гонки озброєнь, а також помилки, властиві учасникам зароджується індустрії, зломили багатьох гравців, включаючи такі бренди як CoinTerra, Aquifer, BitMine або Butterfly Labs. Як говорить Кіквадзе, якщо ще рік назал BitFury налічувала близько 20 конкурентів, то сьогодні це "BitFury проти китайських пулів".

Разом з тим як ріс сам біткоіни, росла і конкуренція на ринку Майнінг, де процес перетікав з домашніх комп'ютерів на відеокарти, а потім вже з різних форм ASIC-пристроїв на напівпровідникові чіпи, які ставали все менше в розмірах, але при цьому видаючи все більше потужності.Кілька тижнів тому BitFury випустила 28-нанометровий чіп, що збільшило частку компанії на ринку на 10%, зробивши її лідером на сьогоднішній день.

Інші виробники, такі як KnCMiner, також виробляють 28-нм чіпи (KnC недавно представила 20-нм модель), і гонка за лідерство виходить за ліміти уявлень багатьох про те, де знаходяться межі для чіпів. "Поки ми не прийдемо до 16-нм чіпів, ця гонка буде продовжуватися ", - говорить Кіквадзе.

Звичайно, коли у вас є чіп, вам потрібні і умови для роботи Майнер. BitFury недавно закрила неприбутковий дата-центр в Фінляндії і планує побудувати новий в Тбілісі. У компанії вже є дата-центр в Грузії, а також ще один в Ісландії. Крім того, четвертий з'явиться десь в США або Канаді.

Майнінг і розмір блоку

Ще однією великою проблемою для майнінгового сектора є суперечка про підвищення закладеного в протокол розміру блоку в ланцюжку блоків (блокчейне) біткоіни. У той час як багато в співтоваристві виступають за збільшення розміру з поточного 1 Мб, це може помітно вплинути на економіку Майнінг, а в разі рішення про збільшення розміру блоку до 8 або 20 Мб, не кажучи вже про ще більших розмірах, з ринку може піти ще більше гравців.

Це двояко для таких компаній як BitFury. З одного боку, для приватного комерційного підприємства менше конкурентів - це завжди плюс. Однак саме в біткоіни-індустрії сама філософія децентралізованої системи завжди суперечить будь-якої концентрації влади або потужностей в чиїхось руках. Зокрема, багато противники збільшення розміру блоку якраз серед основних аргументів призводять можливу централізацію Майнінг з боку всього декількох найбільших компаній.

BitFury намагається зайняти нейтральну позицію в дебатах, виступаючи за збільшення розміру блоку, але те, що відбувається поступово. Як зазначив Кіквадзе, в компанії готові пожертвувати доходом в короткостроковому періоді на користь довгострокового стійкого розвитку всієї індустрії.