Біткоіни - тюльпани 21-і сторіччя

Анонімність біткоіни привертає, але влада не дрімають, пише Жан-П'єр Ландо - колишній заступник керуючого Банку Франції. Справжня особистість винахідника біткоіни залишається предметом спекуляції серед шанувальників віртуальної валюти. Але одна річ, яку ми знаємо напевно, полягає в тому, що Сатоши Накамото є надзвичайно розумною людиною. Мало того, що він або вона розробляв незмінний алгоритм, який карбує валюту автоматично - значний подвиг технологічного майстерності - Накамото також усвідомив дещо фундаментальне про гроші. Зберігання та використання біткоіни вимагає елемента віри Ви повинні довіряти, що уряд не зможе ним маніпулювати.

Проте, Накамото упустив один критичний момент. Хороша валюта повинна зберігати свою цінність протягом тривалого періоду часу. Також завжди повинна бути можливість обміняти її на необхідні людям товари і послуги. Об'єднання цих функцій в одному інструменті вимагає тендітної рівноваги. Якщо випуск занадто важкий, то переміщаються грошей недостатньо, щоб задовольнити платіжні потреби економіки. Це може привести до дефляції і рецесії. Якщо ж випущено дуже багато грошей, то результатом буде інфляція, що руйнує цінність валюти. Це - дилема, яку "приватні гроші" - творіння банків, а не влади, ніколи не були в змозі вирішити.Втім, як і грошові режими, засновані на предметах споживання, таких як золотий стандарт.

Щоб вирішити цю проблему, в багатьох країнах були створені незалежні центральні банки. Кількість грошей, яких потребує суспільство, постійно змінюється через коливання економічної і фінансової активності. Необхідний людський здоровий глузд, щоб засвідчуватися в тому, що, коли економіка зростає, підтримується достатній запас грошей. Але центральні банки, принципово, повинні бути незалежними. Це захищає від надмірних розширень грошової маси - постійного спокуси всіх політичних систем, оскільки воно поширює економічну присутність, але, в довгостроковій перспективі, руйнує купівельну цінність грошей.

Накамото думав, що може вирішити дилему по-іншому, з непохитним правилом. Це могло б працювати, якби правило було хорошим. Мільтон Фрідман зробив просте речення, стверджуючи, що грошова маса повинна розширитися з постійною швидкістю. Це - пропозиція, яке хтось з інтелектуальним спритністю, як у Накамото, без сумніву міг би поліпшити - наприклад, збільшуючи рівень випуску, у міру зростання поширеності біткоіни, або як-небудь зробивши його чутливим до змін економічних умов. Це, можливо, дало б біткоіни шанси на успіх.

Але Накамото вибрав інше правило. Запас біткоіни, який в даний час складає приблизно 12 мільйонів, буде рости з визначеною і поступово зменшується швидкістю. Коли ж кількість електронних значень досягне 21 млн, виробництво нових монет припиниться повністю.

Це - фатальна помилка з двох причин.По-перше, за наступне століття з чвертю, запас біткоіни буде збільшуватися в середньому на 0. 6 відсотка в рік. Якщо економіка біткоіни буде розвиватися швидше, то запасу валюти буде недостатньо, і ціни товарів в біткоіни впадуть. По-друге, запас біткоіни буде розширюватися повільніше, ніж запас фізичних валют. За інших рівних умов, обмінний курс стане досить значним.

Це може бути однією з причин, чому інвестори загнали ціну біткоіни до духів запаморочення максимумів, так що в підсумку він стало цінним перш, ніж у нього був шанс утвердитися в якості засобу оплати. З валютами реального світу, такими як стерлінг і долар було навпаки: валюта стала цінною, тому що вона широко використовувалася в якості засобів обміну.

Як це не парадоксально, але таке швидке збільшення купівельної сили біткоіни робить його невідповідним для використання, як засіб обміну. Хтось, хто очікує, що валюта завтра буде коштувати більше, не захоче витратити її сьогодні. І, якщо є мало людей, які біткоіни витрачають, то мало стимулів і приймати їх. Немає ніяких доступних статистичних даних, але, здається, що дуже небагато покупок реальних товарів здійснюється за біткоіни.

Валюта в даний час приваблива з двох причин. Перша причина - це анонімність, яка робить біткоіни відповідним для ухилення від податків і відмивання грошей. Але так не буде тривати довго; влади розумнішають з кожним днем. Інша причина - це чиста спекуляція. Біткоіни - тюльпани сучасних часів. Манія ще не закінчилася. Але чим довше це триває, тим більше інвесторів може погоріти.