Біткоіни: валюта не для людей зі слабкими нервами

Спочатку Mt. Gox, потім Bitstamp, а тепер і Bitcoin. de. Все більше майданчиків, які торгують біткоіни, припиняють висновок монет з бірж. |

Все почалося з ідеї створити валюту, вартість якої буде більш стабільною, ніж у існуючих валют. Але вийшло, схоже, з точністю до навпаки. За минулий рік курс біткоіни спочатку злетів з 20 до 1200 доларів США, а в середині лютого цього року впав до найнижчого значення за останні два місяці. Тепер ще одна невдача: технічний збій відразу на декількох біржах, які торгують біткоіни, викликав паніку серед багатьох прихильників віртуальної валюти. Втім, деяких це не відлякало.

Проблемна валюта

У понеділок, 10 лютого, друга за величиною торгова площадка для біткоіни Mt. Gox повідомила про помилку в програмному забезпеченні, за допомогою якого відбувається управління торговими операціями. З такою ж проблемою зіткнулася і найбільша в Німеччині біржа біткоіни Bitcoin. de. "Ми не можемо зараз коректно проводити транзакції", - заявив генеральний директор Bitcoin. de Олівер Фласкемпер (Oliver Flaskämper).

За його словами, про себе дають знати проблеми дворічної давності: дефекти програмного забезпечення, виявлені ще в 2011 році. "Спрощено кажучи, треті особи можуть змінити предмет транзакції в системі біткоіни таким чином, що ця транзакція проводиться некоректно ", - пояснює Фласкемпер. Порушники можуть таким чином якщо і не заволодіти біткоіни, то вже точно внести плутанину.

Після того, як виплати клієнтам були на час припинені, вдалося знайти 90 некоректних транзакцій. "Ці біткоіни так і не покинули торговий майданчик, хоча наше програмне забезпечення показувало зовсім інше", - відзначає глава Bitcoin. de

В Росії біткоіни заборонять

Валюта, що знаходиться у вільному обігу, що володіє автономністю і не підпадає під державне регулювання, - саме це приваблює інвесторів в біткоіни. Але тут і починаються проблеми. "Регулятор міг би встановити стандарти, які гарантували б безпеку тільки в рамках технічних можливостей. Але це як раз те, що ідеологія біткоіни не має на увазі", - говорить аналітик Commerzbank Ульріх Лёйхтман (Ulrich Leuchtmann). За його словами, проблема з біткоіни ще і в тому, що "у нас немає надійної інформації про те, які біржі працюють безпечно, а які ні". Сьогодні під удар потрапили і ті майданчики, які вже давно на ринку, відзначає Лёйхтман.

Електронна валюта недавно піддалася жорсткій критиці з боку російського Центробанку. Регулятор заявив в кінці січня, що обмін біткоіни на рублі або валюту в Росії буде розглядатися як "потенційна залученість в сумнівні операції відповідно до законодавства про протидію відмиванню доходів, отриманих злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму". При розрахунку біткоіни інформація про продавця і покупця залишається анонімною. У свою чергу Генпрокуратура РФ заявила 6 лютого, що спільно з ЦБ розробить заходи по боротьбі з обігом біткоіни в Росії.

Довіра насамперед

Доцільність запровадження стандартів в даний час перевіряє Європейське відомство банківського нагляду (EBA).На думку наглядового органу, угоди з електронною валютою можуть укладатися лише на підставі довіри. "Інвестори, які мають справу з електронною валютою: розплачуються за покупки, тримають її, купують або продають, повинні довіряти платіжному протоколу і бірж", - стверджує представник EBA Дірк Хаубріх (Dirk Haubrich).

Довіра важливо, погоджуються з ним представники бізнесу: це дозволило б вирішити існуючу проблему наскільки можливо швидко і грунтовно. "Я зі свого боку натхнений тим, з якою захопленістю розробники і прихильники біткоіни по всьому світу рука об руку працюють над вирішенням проблеми" , - міркує голова Bitcoin. de Олівер Фласкемпер.

Цифрова валюта біткоіни була розроблена програмістом або групою програмістів, які працюють під псевдонімом Satoshi Nakamoto. Біткоіни з'явився в 2008 році як відповідь на світову фінансову кризу і в наступні роки набув широкого поширення. У зверненні на сьогоднішній день знаходяться близько 12 млн біткоіни. Вартість електронної валюти з початку лютого становила трохи більше 450 євро.

Інвестори не бояться майбутнього

Бізнесмен з Кельна Олівер Тільман (Oliver Thylmann), який активно користується біткоіни, не бачить ніяких проблем і відноситься до питання філософськи. "Платіжний протокол біткоіни - це програмне забезпечення, а воно може робити помилки, - міркує він. - Помилки можна усунути ". Перебільшене наснагу, яке сьогодні панує навколо електронної валюти по всьому світу, на його думку, необхідно для її подальшого звернення. Тільман також вважає, що курс біткоіни в майбутньому буде сильно коливатися, але в довгостроковій перспективі електронну валюту чекає загальне визнання.

Олівер Фласкемпер з Bitcoin. de налаштований не менш оптимістично і переконаний, що сьогоднішні проблеми згодом тільки посилять позиції біткоіни. На його думку, інвестори вже кілька звиклися з тим, що проблеми можуть виникнути і в майбутньому, але панікувати не варто. "Біткоіни несе як можливості, так і ризики. Тобто ця валюта явно не для людей зі слабкими нервами або любителів ощадкнижок", - робить висновок Фласкемпер .

Джерело