Біткоіни нагадує Північну Корею

Валютний аналітик Citigroup Стівен Енгландер днями випустив велику замітку на всіма улюблену тему: криптовалюта. У ній він робить важливе зауваження про надзвичайний нерівності в світі біткоіни:

"Згідно найбільш точним оцінками, налічується близько мільйона власників біткоіни; 47 осіб володіє приблизно 30% від їх загальної кількості, ще на 900 осіб припадає близько 20%, інші 10000 користувачів має близько 25%, решта 20% зосереджені в руках мільйони інших власників, і десь 5% всіх біткоіни вважаються втраченими. Таким чином, 0, 1% загальної кількості користувачів володіє майже половиною всіх наявних біткоіни, і ще на 1% користувачів доводиться 80% існуючих монет ".

Лайткоін також розосереджений в схожих пропорціях. Більшість гаманців з найбільшими сумами існують з самого початку, так що сидіти і спостерігати зростання свого капіталу виявилося найбільш вдалою стратегією.

Розподіл запасів біткоіни нагадує розподіл багатства в Північній Кореї. На цьому тлі розподіл багатства в Китаї і навіть в Сполучених Штатах здається казкою для робітничого класу. За деякими оцінками, коефіцієнт Джині (характеризує розрив в рівнях доходу між бідними і багатими) для біткоіни становить 0, 88, однак потрібно враховувати, що великим власникам біткоіни може належати кілька гаманців, в такому випадку загальна концентрація біткоіни буде вище, ніж при даних, використаних для розрахунку коефіцієнтів.Сама остання оцінка коефіцієнта Джині концентрації багатства для будь-якої країни не перевищує 0, 85, але ця вибірка не включала Північну Корею.

Нерівномірний розподіл багатства в біткоіни може бути ціною швидкого поширення платежів в криптовалюта і збереження вартості технології. Якщо ви побудуєте кращу мишоловку, всі розумітимуть, що ви чекаєте прибутку від свого винаходу, але при цьому користувачі також отримують користь, так що тут присутні соціальні вигоди, навіть якщо новатор забирає велику частку.

Наскільки проблематично нерівний розподіл біткоіни?

Якщо ви дотримуєтеся ідеї того, що біткоіни - альтернатива долару США або ФРС (як це роблять справжні фанати біткоіни), то, ймовірно, це виглядає не кращим чином, так як в світі, де біткоіни буде первинним засобом обміну, матиме місце значна нерівність.

Але якщо для вас біткоіни - просто платіжна система, яка доповнює долар США, при цьому, не замінюючи його, то не ясно наскільки це погано. Різке нерівність в тій чи іншій країні тягне за собою соціальні проблеми, так як немає простого виходу з цього світу. Нікого не примушують жити в системі біткоіни, так що це не буде створювати тих же самих соціальних проблем. Існують невеликі побоювання про дефляційний характер біткоіни, зважаючи на обмежену пропозицію. Буде проблемою, якщо країна прийме біткоіни, змушуючи всіх їм користуватися, тоді це спонукає всіх зібратися в загальне стадо, що призведе до зупинки торгівлі. Але так як використання біткоіни добровільно (можна з легкістю як почати, так і перестати користуватися криптовалюта), дефляційний аспект має місце.

Як ми і раніше стверджували, володіння біткоіни - це в деякому роді володіння часткою капіталу (хоч це і не зовсім організація в звичному вигляді). Таким чином, міркувати тут про коефіцієнт Джині можна з тим же успіхом, як говорити про коефіцієнт Джині відкритого акціонерного товариства, що поєднує в собі як надзначущими індивідуальних та інституційних акціонерів, так і ряд незначних "дрібних рибок". Чи має таке нерівний розподіл значення? Ну, не особливо.

Джерело businessinsider