Біткоіни - новий інтернет?

Кожен, хто вперше стикається з біткоіни, намагається розібратися з тим, як це працює і що це означає. Система, яка спочатку здається користувачеві щодо нескладної, при подальшому вивченні може ставати для нього все незрозумілішим. "Чи стане біткоіни нової глобальної мережею?" - питання на порядку багатьох новинних статей і палких суперечок.

Підприємець і біткоіни-ентузіаст Марк Андерссен провів явне порівняння між біткоіни і інтернетом, в той час як канал CNBC повідомив, що багато капіталісти вважають, що біткоіни зможе досягти таких же масштабів.

Незважаючи на явну галас, це дуже серйозне питання з серйозними наслідками. Наскільки ж схожі біткоіни і інтернет, і які висновки можна зробити, порівнюючи дві мережі?

Натуральна метафора

В світі монетарної теорії та фінансів, біткоіни є безпрецедентним. Це настільки радикальна концепція, що більшість фахівців в цій області сумніваються в сумісності такої децентралізованої технології з сучасною економікою.

Таким чином, інтернет надає очевидну точку відліку для технології очевидно схожою на нього своєю децентралізацією, відкритим вихідним кодом, станом розвитку, а головне потенціалом деструктуризации в глобальному масштабі.

Насправді, це порівняння може допомогти ефективно зрозуміти величину технологічних досягнень.

Кріс Еліс, співзасновник feathercoin, красномовно помітив:

"Це перше, що створила людина і те, що людина не розуміє, це найбільший анархічний експеримент, який ми бачили"

Насправді це цитата Еріка Шмідта , і він так говорив про мережу інтернет або "мережі мереж".Кожна мережа, зіткнувшись з інтернетом, стає вільною. Ми вже бачили як публіцистика, освіту, торгівля, популярна музика і фільми змінилися так, як ми і уявити не могли. Чи зможе біткоіни надати подібний ефект в банківській і фінансовій сфері?

З огляду на той факт, що біткоіни не регулюються ніким, "анархічний експеримент" - це, схоже, найбільш точний опис. Однак щоб порівняння біткоіни з інтернетом було більш об'єктивним, нам потрібно більш детально порівняти їх характеристики.

Основні відмінності

Хоча і біткоіни і інтернет дійсно децентралізовані, вони переслідують різні цілі.

Інтернет перетворився головним чином в інфраструктуру для безмежної кількості додатків і трафіку, такого як, наприклад, електронна пошта. З іншого боку біткоіни має дуже специфічну головне завдання - це "цифрова валюта на основі пиринговой мережі", як писав Сатоши Накомото.

В кінцевому рахунку, більшість сервісів, що використовують біткоіни, покликані більш ефективно допомогти йому в досягненні основної мети як засобу обміну в тій чи іншій формі. Функціонал мережі зростає не по днях, а по годинах, такі досягнення і не снилися сучасної фінансової інфраструктури.

Однак біткоіни, як платформа для створення нових додатків, поки має ряд обмежень. Mastercoin, Counterparty і інші компанії намагалися розширити функціонал протоколу біткоіни, але не всі їх ідеї вдалося втілити.

У той час як ланцюжок блоків біткоіни дійсно містить функціонал, що дозволяє використовувати його стороннім розробникам, ресурси обмежені, що і призвело до конфлікту в минулому. Біткоіни, на відміну від інтернету, просто не створений для роботи в якості гнучкою інфраструктури для широкого кола додатків.

Потенціал блокчейна

Проте, існує потенційна можливість використовувати, закладену в мережу біткоіни фундаментальну технологію децентралізованої ланцюжка блоків для створення численних децентралізованих додатків.

Децентралізовані додатки до цих пір викликають величезний інтерес з боку засобів масової інформації як справжня революція в біткоіни-середовищі, і ми ще побачимо багато новаторських ідей в цій галузі. Це відкриває двері для децентралізованої електронної пошти, доменних імен, смарт контактів і навіть децентралізованих автономних корпорацій. Як заявив виконавчий директор BitAngels, Девід Джонстон:

"Децентралізовані додатки або DA (Decentralized Applications) мають потенціал стати самодостатніми, бо зацікавлені в них особи активно інвестують в розробку DA. І все тому, що використання DA для здійснення платежів, соціальних мереж і хмарних обчислень може одного разу перевищити по цінності такі транснаціональні корпорації як Western Union, Visa, Facebook, Google і Amazon "

Навіть відомий банк Goldman Sachs відзначив, що базова технологія біткоіни дуже перспективна. Системи, побудовані на основі розробок біткоіни-мережі, можуть носити надзвичайно специфічний характер або можуть підтримувати стільки програм і додатків, скільки може породити людська фантазія - також як і інтернет і глобальна мережа. Ethereum (відома новаторська платформа для створення додатків) є яскравим прикладом такої перспективи.

Сама біткоіни-мережу, проте, залишається в першу чергу засобом обміну цінностей. У той час як технологія блокчейна має потенціал для створення платформи для безмежних інновацій, платформи до недавнього часу здавалася відірваною від основної біткоіни-ланцюга і її функціоналу.

Сайдчейни

В контексті обговорень відмінностей і подібностей мереж біткоіни і інтернет, нові сайдчейни, тобто нові ланцюжки, які тісно інтегровані з блокчейном біткоіни, мають величезне значення.

Якщо реалізувати таке в коді ядра біткоіни з відкритим кодом, це дозволить будь-якому створювати сайдчейни, які взаємодіють з блокчейном біткоіни через двосторонні зв'язки. Монети можуть бути переміщені з одного ланцюга в іншу, що дозволить створити безліч децентралізованих систем, повністю сумісних з біткоіни.

Це означає, що нові децентралізовані програми не будуть вимагати свій власний центр обміну, і таким чином вдасться уникнути нової "гонки за дефіцитом", а також крайньої нестабільності, що приходить з новою валютою, що має малу капіталізацію.

Замість цього такі системи зможуть повністю використовувати широкі можливості біткоіни-мережі для операцій обміну. У свою чергу корисна діяльність таких систем буде додавати мощі і цінності біткоіни-мережі.

Наслідки цього колосальні, так як сайдчейни здатні забезпечити основну інфраструктуру, необхідну для розвитку безмежних інновацій, що собою зараз представляє інтернет. Тільки все вже буде зав'язано на біткоіни.

Сайдчейни можуть стати останньою частиною пазла, яка зв'яже саму валюту біткоіни з її безмежними можливостями, які зберігає в собі блокчейн-технологія.

Дивний новий світ

Це зробило б біткоіни не просто новою системою цифрових платежів, яка перевершує можливості сучасної фінансової інфраструктури. Це зробило б біткоіни де-факто валютою в новій децентралізованої онлайн-економіці з безмежними можливостями і користю.

Економіка децентралізованих додатків не може бути закрита, відрегульована або схильна до цензурі з боку урядів або традиційних корпорацій. Все біржі з обміну криптовалюта також децентралізовані.

Завдяки сайдчейнам, біткоіни може стати вільною глобальною системою платежів і платформою для децентралізованих інновацій, все в одному.

"біткоіни - новий інтернет" - хороший слоган щоб привернути увагу і підкреслити величину потенційного впливу на світ. Однак якщо взяти до уваги більш систематичний погляд на зростання і еволюцію біткоіни в цілому, інше порівняння стає більш очевидним.

Замість того щоб стати новим інтернетом, біткоіни може стати додатком-вбивцею для інтернету, таким як і сам інтернет став для минулих мереж.

Масивна мережу децентралізованих додатків, керована миттєвими мікротранзакції, а не експлуатація особистої інформації користувачів і багато іншого. Нова мережа з новими правилами і новими можливостями.