Біткоіни - це зло

Завжди важливо і одночасно важко відрізнити позитивну економічну теорію, тобто як все працює насправді, від нормативної економічної теорії, тобто як все повинно бути. Дійсно, аналізуючи безліч різних макроекономічних проблем, про які я писав у своїх статтях, стає очевидно, що далеко не всі економісти бачать в цих двох поняттях чіткі відмінності. Через те, що вони з політичних мотивів не люблять діючий уряд, вони починають приводити невдалі аргументи щодо того, чому податкові стимули не дають очікуваного ефекту, а грошово-кредитне стимулювання призводить до катастрофічних наслідків. До речі, я не думаю, що цей ефект є симетричним: хоча деякі, як Роберт Лукас, поспішили звинуватити таких людей, як Крісті Ромер в невірному тлумаченні макроекономічних факторів з метою підтримки порядку денного великого уряду, чого насправді не було.

Разом з тим зараз я говорю не про макроекономічні проблеми, а про гроші, зокрема, про біткоіни і йому подібних. До сих пір майже всі дискусії про біткоіни були в ключі позитивної економічної теорії. Невже це може реально працювати? Повинен сказати, що мене так до сих пір в цьому ніхто переконати не зміг. Щоб бути отримати визнання і повсюдне поширення, гроші повинні бути і засобом обміну, і досить надійним засобом заощадження.Виходячи з цього абсолютно незрозуміло, чому біткоіни повинен бути надійним засобом заощадження. Бред Делонг висловився з цього приводу гранично ясно:

"В основі вартості золота те, що якщо воно, врешті-решт, впаде, ви все ще можете використовувати його хоча б для того, щоб робити з нього гарні речі. В основі вартості долара закладена комбінація того, що, по-перше, ви можете використовувати їх для оплати податків уряду США, а по-друге, Федеральна резервна система обіцяла викупити і погасити їх, якщо реальна вартість долара починає знижуватися (набагато) більше, ніж на 2% в рік. межею, що визначає вартість золота, є технологія його видобутку. У разі якщо ціни на елтий метал вийшли за усталені кордони, завжди можна їх виправити шляхом збільшення або зменшення його видобутку. Межею, що визначає вартість долара, є Федеральна резервна система США в якості реального емітента доларів. На ньому лежить відповідальність не допустити початку процесу дефляції. Верхньою межею, що визначає вартість біткоіни, є комп'ютерний алгоритм, який здійснює підбір хеш-функцій, який буде працювати, поки загальна кількість монет не досягне 21 млн. Цікаво, а що на рахунок нижньої межі сто мости біткоіни, який він? "

У мене був і триває діалог з фахівцями, які добре розбираються в біткоіни і вірять в них. Проте, коли я намагаюся добитися від них роз'яснень щодо того, чому біткоіни є надійним засобом заощадження, вони, здається, завжди повертаються до одного й того ж - пояснюють про те, наскільки приголомшливим засобом обміну він є.Навіть якби я прийняв подібний аргумент як відповідь (а я, природно, не беру), це не вирішує мою проблему, і я не в змозі змусити визнати моїх співрозмовників, що це два абсолютно різних питання. Але як я вже сказав, це дискусія про позитивну економічну теорію. Що ж можна сказати про нормативну економічної теорії? Ну, ви повинні прочитати Чарлі Стросса:

"Bitcoin виглядає так, як ніби він був розроблений в якості зброї, призначеного завдати шкоди центральним банкам і грошей, що випускається ними, а пропагуючи розширення політичних прав і свобод - ще завдати шкоди здібностям держав збирати податки і контролювати фінансові операції своїх громадян ".

Автор Пол Кругман, американський економіст і публіцист, лауреат Нобелівської премії з економіки 2008 року.