Гід по біткоіни. Зрозуміє навіть п'ятирічна дитина!

Якщо ви до цих пір не розумієте, що за штука така цей біткоіни, ця стаття вам допоможе. Навіть якщо вам всього п'ять років.

Уявіть, що ми сидимо на лавці в парку. У мене є яблуко, і я даю його вам. Тепер у вас є яблуко, а у мене немає. Все досить просто, чи не так? Тепер розглянемо цей процес більш докладно.

Я фізично вклав яблуко зі своєї руки в вашу. Ви знаєте про це, я знаю. Ви відчуваєте яблуко у себе в руці. Немає необхідності в допомозі стороннього, щоб здійснити таку передачу. Немає необхідності залучати дядю Васю в ролі третейського судді, щоб він сидів з нами на лавочці і підтверджував факт передачі яблука з моєї руки в вашу.

Яблуко ваше! Я не можу дати вам ще, так як у мене більше немає яблук. Крім того, у мене більше немає контролю над цим яблуком, адже воно ваше. Яблуко повністю перейшло у ваше розпорядження. Ви його повністю контролюєте. Ви можете передати його другу, тоді ваш друг зможе передати його комусь ще, і так далі.

Ось так виглядає процес особистого обміну. Точно так же відбувався б цей процес, якщо б замість яблука у нас був банан. Або книга, або монета, або доларова купюра ... Однак, я трохи забіг вперед.

Назад до яблук

Давайте уявимо, що у мене є яблуко в цифровому вигляді або цифрове яблуко.Тепер я даю його вам. Представили? Ну ось! Вже цікавіше. Як ви можете дізнатися, чи є цифрове яблуко моїм, або воно вже стало вашим і тільки вашим? Задумайтесь над цим! Це трохи складніше, правда?

Звідки вам знати, що я не відіслав це яблуко трохи раніше дяді Васі, наприклад, по електронній пошті? А може бути, вашому другу Вані? Або своїй подружці Лізі? Може бути, на своєму комп'ютері я вже зробив пару копій цього цифрового яблука. А можливо, я виклав його в інтернет, і мільйони людей вже скачали його собі.

Як бачите, електронний обмін не так вже й простий. Відіслати цифрове яблуко - не зовсім те ж саме, що передати справжнє яблуко. Деякі вчені в області комп'ютерних технологій називають це проблемою подвійних витрат. Але не хвилюйтеся. Все, що вам потрібно знати з цього приводу, це те, що ця проблема дуже турбувала вчених. Вони протягом довгого часу не могли знайти їй рішення, але ... все-таки знайшли! Давайте спробуємо теж знайти його.

Книги обліку

Можливо, треба просто відстежувати переміщення яблук в книзі обліку - толстенной зошити, в якій можна зафіксувати і потім переглянути все-все транзакції. Книга обліку нагадує бухгалтерські книги. Правда, в нашому випадку така книга повинна бути цифровий. Крім того, хтось повинен постійно поповнювати в ній записи, фіксуючи, таким чином, всі операції з нашим фруктом.

Наприклад, як скажімо в World of Warcraft. Хлопці з Blizzard - компанії, що створила цю гру, - ведуть електронний щоденник всіх існуючих у світі гри рідкісних вогненних мечів. Було б здорово, якщо хто-небудь з них міг би вести облік переміщень всіх наших цифрових яблук. Прекрасно!Проблема вирішена!

Інші проблеми

Тепер, правда, з'являються інші проблеми:

  1. Що, якщо який-небудь хлопець з Blizzard припише собі трохи більше, ніж потрібно? Він може просто додати пару цифрових яблук собі на рахунок, коли забажає!
  2. Це зовсім не схоже на ту ситуацію, коли ми сиділи в парку на лавці. Там були тільки я і ви. Залучаючи Blizzard, ми тим самим залучаємо нашого Дядю Васю (третя сторона) з суду (я згадував, що Дядя Вася - відомий суддя?) До всіх наших скамійкового операціях.

Чи існує більш простий спосіб передати цифрове яблуко? Чи є спосіб повторити нашу угоду на лавці в цифровому вигляді? Складне питання ...

Рішення

А що, якщо доступ до книги обліку забезпечити кожному? І записи будуть вестися на комп'ютері кожного, а не на одному тільки у Blizzard? Кожна операція, яка коли-небудь відбувалася з цифровими яблуками, буде записуватися і відображатися на кожному комп'ютері. Ви не зможете смошенничать. Я не зможу відіслати вам цифрові яблука, якщо у мене їх немає, адже в іншому випадку система не зможе синхронізувати мої записи з усіма іншими. Таку систему важко побороти. Особливо якщо вона стане величезною.

Ще один плюс такої системи - це те, що вона не контролюється однією людиною. Я можу бути впевнений, що ніхто не зможе просто взяти і приписати собі побільше цифрових яблук. Правила системи були закладені спочатку. Крім того, програмний код і правила системи написані відкритим вихідним кодом - на зразок програмного забезпечення, використовуваного вашою мамою в андроїд телефоні, або Вікіпедії. До них все мають доступ, допомагаючи, таким чином, підтримувати, захищати, покращувати і перевіряти ресурс.

Ви теж можете брати участь в цій системі, оновлюючи книгу обліку і переконуючись, що все йде добре. У разі виявлення проблеми ви можете отримати 25 цифрових яблук як нагороду. Насправді, тільки таким шляхом і з'являються нові яблука в системі.

Звичайно, я трохи все спростив, але описана мною вище система існує. Вона називається протокол біткоіни. А ці всі цифрові яблука і є біткоіни. Цікаво? Сподіваюся, ви всі зрозуміли?

Що ж включає в себе публічна книга обліку?

  1. Отже, у нас відкритий вихідний код, пам'ятаєте? Значить загальне число яблук визначено вже на самому початку. Я знаю, скільки яблук існує на поточний момент. Я знаю, що яблука всередині системи обмежені.
  2. Коли я здійснюю обмін, то знаю, що яблуко офіційно перейшло з моєї власності в вашу, і це буде оновлено і відображено в публічній книги обліку.
  3. Так як книга обліку доступна всім, то тепер я не потребую в послугах дяді Васі як третьої сторони, щоб бути впевненим, що ніхто мене не обдурить - зробить додаткових копій для себе, не відправить одне цифрове яблуко різним людям, і тому подібне.

Всередині системи обмін цифровими яблуками відбувається точно так само, як якщо б вони були справжніми. Тепер процес передачі цифрових яблук видно так само добре, як якщо б я поклав даний яблуко вам прямо в кишеню. Так само, як і на лавці в парку, в обміні беруть участь тільки двоє людей. І не потрібен нам ніякої дядько Вася, щоб зробити операцію легітимною. Угода нібито здійснюється фізично. Але знаєте, що насправді вражає? Те, що вона як і раніше в цифровому вигляді!

Тепер ми можемо оперувати тисячею цифрових яблук - або мільйонами, або навіть 0, 0000001 яблуком.Одним кліком я, перебуваючи, наприклад, в Нікарагуа, можу послати вам необхідну кількість цифрових яблук, коли ви прямуєте в Нью-Йорк. А ще я можу робити різні цифрові штучки з цими яблуками. Вони ж цифрові, в кінці кінців. Наприклад, прикріпити який-небудь текст - цифрову замітку. Або, може бути, прикріпити більш корисну інформацію, припустимо, контракт або ринковий сертифікат, або електронний паспорт ... Це так здорово! Але чи повинні ми цінувати ці цифрові яблука? Адже вони дуже корисні, чи не так?

Безліч людей сперечається над цим питанням. Різні економічні школи, політики і програмісти дискутують з цього приводу, однак не варто слухати всіх підряд. Деякі з них дійсно розуміють суть справи, інші дезінформовані. Одні вважають систему дуже цінною, інші думають, що її вартість дорівнює нулю. Хтось навіть встановив на неї фіксовану ціну в $ 1300 за яблучко. Ще дехто каже, що це електронне золото, інші вважають її валютою, треті ж стверджують, що це всього лише чергова фінансова піраміда. Є думка, що з часом ця система змінить наш світ, але йому протиставляють інше - що це лише тимчасове захоплення.

У мене своя думка на цей рахунок, але це вже інша історія.

Ну що, малюк! Тепер ти знаєш про біткоіни трошки більше.