Аналіз рішення sEC про відмову в реєстрації Bitcon ETF

В п'ятницю 10 березня стало відомо про рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку США (SEC) відхилити заявку на реєстрацію біржового фонду (ETF) братів Вінклвосс - Winklevoss Bitcoin Trust, на торговому майданчику Bats BZX Exchange під тікером COIN.

Біржі біткоіни відреагували на це повідомлення різким падінням курсу, яке короткочасно доходило до 25%. Однак, ринок виявився напрочуд стійким, і в той же день почав відновлюватися. Через дві доби після повідомлення про відхилення ETF, курс біткоіни повернувся до значень понад 1200 $ і може продовжити рух вгору.

Причини відмови

Виходячи з коментарів SEC, основною причиною відмови стала невідповідність внесеного братами Вінклвосс пропозиції Розділу 6 (b) (5) Закону про біржі, який крім іншого вимагає, щоб "управління національними біржами було побудовано певним чином, що дозволяє виключити шахрайство та маніпуляції, а також захистити інвесторів і громадські інтереси ".

Відповідно до Закону про біржі, SEC пояснила, що:

  1. Bats BZX Exchange повинна "мати угоду з основними ринками [біткоіни] про спостереження та співробітництво" для торгівлі біткоіни і іншими криптовалюта.

  2. Ринки біткоіни повинні бути регульованими.

В документі, випущеному в SEC в п'ятницю, говориться:

"Комісія вважає, що основні ринки біткоіни в даний момент ніяк не регулюються".

Оскільки ринки біткоіни в основному ніяк не регулюються, SEC прийшла до висновку, що Bats BZX Exchange не зможе укласти необхідні угоди про спільне спостереженні та співробітництво, якими володіють всі інші учасники ринку, схвалені SEC.Комісія стверджує, що подібні угоди допомагають вирішити "проблеми, пов'язані з шахрайством або маніпуляторнимі діями на фінансових ринках". Без них пропозиція не може задовольнять вимогам Розділу 6 (b) (5) Закону про біржі.

"Несуттєві" листи з коментарями

За даними Комісії, до 8 березня по внесеної пропозиції було отримано 59 листів з коментарями, обговорення яких зайняло 15 сторінок трідцатівосьмістранічного Наказу про відмову, випущеного SEC. Коментарі були згруповані за темами: світовий ринок біткоіни, біржа Gemini і ринки деривативів для біткоіни.

Одним з тих, хто надіслав лист з коментарем, став Марк Т. Вільямс (Mark T. Williams), також відомий в співтоваристві як "Професор Біткорн", член викладацького складу університету Бостона на факультеті, що спеціалізується на банківській справі, ринках капіталу та оцінки ризиків торговельних операцій. Цей професор сумно відомий тим, що в кінці 2013 року публічно заявив про швидке (до червня 2014 роки) падінні курсу біткоіни нижче 10 доларів. З тих пір він не відмовився від своїх поглядів і як і раніше вважає, що біткоіновий "міхур" рано чи пізно лопне.

За незрозумілих причин, Комісія процитувала коментар Вільямса в своєму Наказі вісім разів, виділивши його серед інших. Він сказав SEC, що "існує кілька фундаментальних недоліків, які роблять біткоіни небезпечним для структури ETF". Він також спробував переконати Комісію в ненадійності ETF, пославшись на проблеми "дрібного обсягу торгівлі, надмірного накопичення, низьку ліквідність, підвищеної волатильності цін, глобальної мережі нерегульованих спекулятивних обмінів, високого ризику банкрутства і негативного впливу торгівлі в країнах, де немає нормативного нагляду, наприклад, в Китаї".

Проте, Комісія написала, що "коментарі на ці теми ніяк не впливають на рішення Комісії відхилити внесену пропозицію".

Реакція спільноти

Після винесення рішення, спільнота почала шаленіти в соціальних мережах. Озвучені причини для відхилення пропозиції ніяк не переконали його учасників в справедливості відмови. Однак не всі були засмучені винесеним рішенням. Експерт з криптовалюта і безпеки Андреас Антонопулос (Andreas Antonopoulos) написав у своєму Твіттері:

"ETF був відхилений, тому що біткоіни не може регулюватися і контролюватися. Це його особливість, а не недолік".

В одному з інших своїх твітів він писав:

Бен Девенпорт (Ben Davenport), технічний директор Bitgo, також висловив в твіті свою думку щодо ситуації, що склалася:

"SEC: біткоіни повинен продаватися на регульованих ринках, щоб продаватися на регульованих ринках ".

Майкл Кейсі (Michael Casey), старший радник в MIT Media Lab, також написав у своєму Твіттері:

"Відхилення ETF означає, що біткоіни залишається цікавим. Зараз він знаходиться в зоні непокори - там, де народжуються інновації".

Є надія

Хоча SEC і відхилила зміна правил для Coin ETF, все не так безнадійно для інших біткоінових ETF. Комісія написала:

"біткоіни все ще знаходиться на відносно ранніх стадіях свого розвитку і з часом можуть з'явитися регульовані ринки значних розмірів. У разі їх появи, Комісія розгляне питання про те, чи може інший Bitcoin ETP відповідати вимогам Закону про біржі".

Два інші фонди на базі біткоіни - ETF Bitcoin Investment Trust і SolidX Bitcoin Trust, також чекають рішення SEC. До сих пір SEC вдавалося "зупиняти" своє рішення щодо них, однак тепер час для прийняття рішення обмежена регламентом самої комісії.Рішення по SolidX Bitcoin Trust має бути винесено 30 березня, а по Bitcoin Investment Trust - в жовтні цього року.

Цілком ймовірно, перший з них зіткнеться з відмовою в дуже схожих формулюваннях, але до жовтня можуть з'явитися нові обставини, здатні вплинути на рішення SEC - наприклад, пакет законів про криптовалюта в Японії, який вступить в силу вже в квітні.