Олексій Мойсеєв: продавати гроші стає невигідно

На XX Санкт-Петербурзькому міжнародному економічному форумі, який пройшов 16-18 червня, заступник міністра фінансів РФ Олексій Мойсеєв перерахував виклики, які належить подолати світовій банківській системі і висловив думку про те, що іноземні банки давно не завозили в Росію ні капітал, ні навіть ліквідність.

На початку свого виступу він назвав бізнес ЦБ з продажу банкам грошей планово збитковим заходом. Подібної думки дотримується і Дмитро Руденко, глава Пошта Банку.

"Мені доводиться розміщувати точки по всій країні, в таких регіонах, доставка готівкової валюти в які обходиться дорожче, ніж сама ця валюта", - повідомив він.

Руденко заявив, що вважає появу в Росії криптовалюта біткоіни і технології блокчейна вигідним етапом розвитку економіки.

"До цього розташовують інфраструктура і природні умови в країні.

Використання криптовалюта і системи організації розподіленої бази даних, заснованої на блокчейне, я вважаю абсолютно вдалим рішенням. Але чи готова держава піти на цей крок ? ".

На думку Руденко, криптовалюта на базі технології блокчейна підходить для Росії. Він не заперечує, що її використання може призвести до втрати державою контролю над грошовими розрахунками.

"Не варто цього побоюватися - все одно цей процес неминучий", - заявив глава банку.

В рамках форуму Олексій Мойсеєв назвав виклики, які належить подолати світовій банківській системі.Він вважає, що фінансовим установам в усі часи краще прислухатися до консервативного думку на дійсність рейтингових агентств. Стійко нульові або навіть негативні процентні ставки, які склалися на світовому ринку, роблять роботу банку безглуздою в звичному для клієнтів аспекті.

Нульові ставки можуть затриматися надовго і в ключових економіках світу, тому бізнес продажу банками грошей стає планово збитковим.

Моїсеєв нагадав, що Міністерство фінансів готує певне регулювання, яке буде обмежувати факт обміну біткоіни на рублі і назад, пов'язаний з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму.

За словами заступника міністра, в найближчі роки в Росії не очікується серйозне прискорення зростання економіки.

"Так, невелике зростання буде, але навряд чи зростання ВВП і економіки буде на утраті 7-8% в рік. Це призведе до того, що банківські клієнти почнуть ретельніше розподіляти фінанси, і банки зіткнуться з ще більш низькою маржею, ніж це було раніше ", - говорить Моїсеєв.

Банківська система в Росії була і залишається відкритою для іноземних колег. Але є принцип "домашности" російських банків - всі фінансові установи регулюються законодавством Російської Федерації.

"Наша квота: всього 50% банків в Росії можуть бути іноземними, але ми далекі від вибору цієї квоти. І поки у вітчизняній банківській системі переважають великі державні банки, ця квота не буде обрана", - повідомляє представник Мінфіну.

При цьому, самі іноземні фінансові установи давно не завозили в Росію ні капітал, ні навіть ліквідність. Три або чотири іноземні банки в Росії є системно значущими, практично нічим не відрізняючись від російських банків.Вони працюють в рамках російського регулювання.

"Хотілося б, щоб міжнародні банки все ж приносили в Росію капітал і ліквідність, хоча всі розуміють, що час для цього складне".

У той же час, якщо ЦБ зважиться на створення російської криптовалюта, очевидно, це буде робитися їм самим або за участю держбанків. Як повідомив генеральний директор Qiwi Сергій Солонін, компанія не змогла узгодити з ЦБ проект "бітрубля", який вперше був опублікований у вересні 2015 року. Але реалізація проекту впровадження блокчейна просувається, і незабаром може з'явитися більш докладна інформація.

"Поки ми не домовилися з Центральним банком. У нас є ідеї як по іншому цей проект зробити, але на території Росії поки ніяких валют крім тієї, яка є, поки не видно.

... У нас вже оголошений консорціум. наступного тижня начебто щось буде. Технологічно щось буде. Ми працюємо з п'ятьма банками за технологіями, а зараз буде якась нова картинка, швидше за ЦБ буде оголошувати. це не про безпеку, це про нові технології використання блокчейна в банках ".