Олексій Архипов: блокчейн біткоіни є і працює, його потрібно використовувати

Директор по кріптотехнологіям компанії Qiwi Олексій Архипов в програмі "Ранок з банкіром" розповів про своє бачення найближчих перспектив технології блокчейна і як можна використовувати блокчейн біткоіни.

Блокчейн - це передова технологія, яка стає невід'ємною частиною глобальної економіки. Головним її перевагою є незалежність від регулятора. До блокчейна системи були децентралізовані тільки в деяких своїх частинах. З появою технології блокчейна, перспектива функціонування по-справжньому децентралізованого фінансового процесингу стала реальністю.

Примітним залишається той факт, що технології, які використовуються в блокчейне, - це давно відомі технології. Досить революційним є спосіб, який їх об'єднав. По суті, матеріальний об'єкт (валюту) вдалося перенести в цифровому просторі.

В напрямку, яке має відношення до розвитку технології розподіленого реєстру ведуться розробки, проводяться дослідження, пишуться доповіді і звіти, вкладаються значні інвестиції.

Деякі люди кажуть, що не розуміють за яким принципом працює блокчейн. Питання не в тому, як функціонує ця технологія, а в тому, що вона може дати. Блокчейн дає доказ того, що ти володієш чимось, маєш право на щось. Наприклад, це можливість зберігати готівку в електронному вигляді - в своєму телефоні.

Але гроші, що зберігаються в "звичайних" електронних гаманцях, по суті, належать банкам. Їх не скрізь приймають, оскільки ліквідність електронних грошей забезпечується фінансовою установою. Поява середовища, в якій багато установ можуть підтримувати єдину мережу, дозволяє зараз технологічно зробити так, що з'являться електронні гроші, які будуть прийматися всюди.

Заміна паперових грошей і паперових документів електронними дозволила б суттєво спростити величезна кількість повсякденних взаємодій всіх учасників ринку, істотно знизити навантаження на економіку. Наприклад, процес покупки великою компанією маленької речі (скріпки, наприклад), пов'язаний з укладанням договору, підписанням актів і т. Д.

Технологія блокчейна може сприяти появі електронних паспортів. Їх відсутність викликано наявністю ряду складнощів - забезпечення безпеки зберігання електронних документів, системи трасту і системи верифікації, ризик оприлюднення персональних даних. Технологія блокчейна дозволяє створити захищену і в той же час розподілену середу.

З біткоіни експеримент унікальний по співвідношенню ресурсів, витрачених на його розробку, до ефекту, який він справив. Він підірвав основи роботи дуже консервативної фінансової системи. Це колосальне явище аналізують глобальні банки, провідні аналітики та фінансові регулятори. Творці біткоіни дуже сильно вплинули на цілу екосистему за допомогою відносно невеликого за обсягом кількості дій.

Блокчейн біткоіни вже існує, він вже побудований, він підтримується, гроші в нього вкладені. Тому розумно його використовувати.Люди розділилися на два табори: за і проти технології блокчейна. Але це не конструктивно. Це ні до чого не призводить з точки зору кінцевого продукту. Можна використовувати реєстр біткоіни, не використовуючи біткоіни.

Існує цілий ряд технологій: кольорові монети; сайдчейни; технології, які дозволяють використовувати блокчейн біткоіни не як валюту, а як транспортне середовище.

Аналогічна ситуація з валютами: якщо з'явиться визначення криптовалюта в нашому законодавстві, у неї будуть якісь атрибути. Коли грошові сурогати будуть описані, можна буде відрізнити одне від іншого.

Потрібно розуміти, що сьогодні у нас свого блокчейна немає. Якщо в якийсь момент ми визнаємо, що це дійсно перспективна технологія, то для відтворення цієї інфраструктури в Росії буде потрібно багато часу.

Зараз швидкість змін фінансової системи у багатьох викликає завищені очікування. Перехід на новий банкінг не відбудеться за одну секунду. Традиційні банки "продовжують існувати за інерцією". Технологія, якщо вона більш ефективна, в кінцевому підсумку все одно завоює призначалися їй роль в економічній сфері.