Переваги громадських блокчейнов над приватними мережами

В середині 90-х років поява Інтернету призвело до виникнення приватних компаній, які прагнули створювати власні мережі обміну інформацією (наприклад, AOL і CompuServe.) Але Інтернет, як ми знаємо сьогодні, виграв бій з кожною окремою приватною мережею, оскільки він не був обмежений для великих гравців і не гальмувався патентування і протоколами.

Венчурний капіталіст і винахідник одного з перших веб-браузерів Марк Андріссен мав рацію, коли в грудні написав: "Великі компанії відчайдушно сподіваються, що можуть створити особисті блокчейни без біткоіни. Це нагадує 1994 рік, тоді говорили так: чи не можемо ми спілкуватися онлайн, але без Інтернету? ".

Банки ризикують зробити ту ж помилку, так як вони виявляють дивну зацікавленість в приватних розподілених реєстрах, тобто приватних блокчейнах, а не направляють свої зусилля для підвищення привабливості державних блокчейнов і віртуальних валют, включаючи технології з відкритим вихідним кодом.

Якщо Інтернет і веб привчили нас до чогось, так це до того, що новаторські і інноваційні технології часто побудовані на вершині відкритих протоколів, де кожен бажаючий може вводити нововведення незалежно від їх розміру і впливу. Такі компанії, як Google і Facebook стали можливі тільки завдяки відкритому характеру Інтернету.

Не існує ніяких сумнівів в тому, що використання приватних розподілених бухгалтерських книг може забезпечити негайне поліпшення деяких з функцій фінансової інфраструктури, особливо розрахунків за цінними паперами в бек-офісі.Але інтерес фінансової індустрії в побудові спеціалізованих приватних мереж є, як висловився Андріссен, "онлайн-спілкуванням без Інтернету."

Певні обмеження для платформи біткоіни породили виникнення конкуруючих суспільних блокчейнов, таких як Ефіріум, які теоретично можуть запускати більш складні контракти.

Тим часом, відкритість громадського блокчейна природним чином призводить до заклопотаності із приводу того, що приватні угоди можуть бути виконані надійно, без небажаного контролю у відкритій мережі. І громадські блокчейни, взагалі кажучи, вимагають значно більше часу для підтвердження операцій, ніж приватні мережі.

Але нові дослідження показують, що технологія біткоіни може бути вдосконалена, щоб подолати ці обмеження і скористатися всіма перевагами інновації. Наприклад, розробники створюють криптографічний інструмент, відомий як "секретні транзакції" (Confidential Transactions), з метою підвищення безпеки. Інструмент може перевірити транзакцію громадського блокчейна, не знаючи вхідні суми обміну, забезпечуючи більшу конфіденційність, ніж передбачено спочатку в біткоіни. Така технологія дозволяє користувачеві вирішувати операцію, не розкриваючи її розмір, або дебетовать рахунок, не розкриваючи всьому світу, скільки грошей на цьому рахунку.

Захист громадських блокчейнов буде додатково підвищена за рахунок використання "доказів з нульовим розголошенням" (zero-knowledge proofs) - метод перевірки, який не розкриває ніякої іншої інформації, крім достовірності заяви. Такі проекти включають в себе Zcash, який полегшує платежі за державними блокчейнам, але при цьому відправник, отримувач і сума угоди є конфіденційними.Тепер стало можливим проводити безпечні транзакції в електронній торгівлі через Інтернет, а в майбутньому можна буде вести приватний бізнес через публічний блокчейн.

У той же час, розробники намагаються вирішити питання масштабованості біткоіни через так звані "бічні ланцюги" (sidechains), які відкривають нові можливості для експериментів, подібних Ефіріуму, але за підтримки більш усталеною і потужної мережі біткоіни.

Rootstock будує повністю функціональну "платформу розумних контрактів" на "бічного ланцюга" біткоіни, тобто вона може бути використана для більш складних операцій, ніж просто обмін цінностями між двома сторонами. Платформа дасть можливість створювати дуже складні інтелектуальні договори, які мають основоположне значення розрахунків з цінних паперів.

За допомогою цих зусиль в області розвитку інфраструктури біткоіни, громадський блокчейн стане більш надійним і масштабованим для глобального використання. Цього не станеться відразу, але історія показує, що відкрита технологія завжди перемагає замкнутий і обмежений підхід приватних мереж.