Новий проект Пітера Вюлле: як скоротити втрати біткоіни

Один з найуспішніших розробників біткоіни намагається знайти рішення давньої проблеми платіжної мережі. На сьогоднішній день біткоіни більше відомий як новий вид особистого контролю над засобами, ніж своєю зручністю або практичністю. Ви напевно чули безліч історій про користувачів, які втратили свої закриті ключі, або випадково відправили біткоіни на хибний адресу через помилки або інший помилки.

Усі пропоновані зараз ідеї піти від використання відкритих і закритих ключів - довгих ланцюжків символів, контролюючих гаманці біткоіни - виглядають не дуже привабливо. Наприклад, одна з таких ідей пропонує повністю приховати адреси, щоб користувачі навіть не здогадувалися про те, що вони користуються біткоіни.

Так або інакше, незручні довгі адреси досі використовуються. Саме цій проблемі присвячено новий проект під назвою Bech32 розробника Bitcoin Core Пітера Вюлле (Pieter Wuille) (над яким він працює разом з технічним директором Blockstream Грегом Максвеллом (Greg Maxwell).

Мета проекту - розробити новий вид кріптовалютного адреси, який буде попереджати користувачів про введення невірного адреси одержувача. Ця ідея виникла у розробників, коли вони усвідомили необхідність створення нової схеми адрес після активації SegWit.

в разі реалізації цього технічного оновлення, воно в будь-якому випадку потре ует новий формат кріптовалютного адреси.

Вюлле каже: "Оскільки нам в будь-якому випадку доведеться встановити новий стандарт оригінальних адрес для SegWit, чому б не спробувати створити щось більш зручне?".

Невеликі зміни

Необхідно відзначити, що новий формат не буде повністю замінювати старий. Це буде альтернативне рішення, яке використовується для транзакцій SegWit в разі їх активації в блокчейне біткоіни.

"Старі адреси продовжать діяти таким же чином, як вони застосовувалися раніше. Використовувати адреси Bech32 будуть тільки власні виходи SegWit ", - пояснює Вюлле.

Нагадаємо, адреса біткоіни є перетворений хеш відкритого ключа, на який користувачі можуть відправити кошти. Його унікальний ідентифікаційний номер схожий на номер кредитної картки, і ви можете опублікувати цю ланцюжок символів на публічній сторінці або відправити її кому-небудь.

на даний момент адреси біткоіни кодуються в форматі Base58, тобто унікальний ідентифікаційний номер відображається у вигляді ланцюжка, що складається з букв і цифр. <99 9> Цей формат вже має на увазі певний захист користувача, наприклад, він не дає використовувати шість схожих один на одного символів. Так, ледь помітна відмінність між "0" і "О" може легко ввести в оману користувача, переписує адреса біткоіни з екрану комп'ютера. Щоб уникнути плутанини, використовувати обидва цих символу забороняється.

Формат Base32, який є частиною Bech32, йде в цьому відношенні ще далі. Букви в нових адресах можуть бути або тільки рядкові, або тільки прописні (комбінації не допускаються).

Приклад старого формату адреси:

1DAY59hnbcTp36NbfvJ4pdKDfDTCS6zfpd

Приклад нового формату адреси:

bc1qw508d6qejxtdg4y5r3zarvary0c5xw7kv8f3t4

Крім того, новий формат має на увазі визначення помилок.

Вюлле розробив демо-версію рішення, що відзначає помилки введення ключа. Якщо ви набираєте адресу невірно - наприклад, друкуєте не ту букву - це показується, в деяких випадках помилкова буква підкреслюється червоним.

Пропозиція щодо поліпшення біткоіни (BIP), в якому описується дана схема, містить і інші технічні деталі, які можуть зацікавити розробників гаманців, які планують реалізувати новий формат.

Наприклад, Bech32 потрібно менше простору для QR-кодів, які можна відсканувати за допомогою смартфона (або іншого пристрою) для отримання адреси біткоіни. Крім того, розшифровка нового формату здійснюється швидше, ніж з Base58.

Перспективи на майбутнє

Поки нова схема призначена для публічних кріптовалютних адрес. Однак, за словами Вюлле, в майбутньому аналогічну технологію можна буде застосовувати і для закритих ключів.

Про своє бажання використовувати новий формат вже повідомили деякі розробники - наприклад, кілька команд, які працюють над реалізаціями Lightning Network, кріптовалютний гаманець Electrum, а також програмісти Litecoin.

Незважаючи на те, що новий формат був створений для біткоіни, сфера його використання не обмежується кріптовалютним простором.

Наприклад, широко застосовуваний формат Base64 використовується для кодування всіх видів даних.

Якщо ввімкнути функцію нової схеми адрес користувачам знадобиться час на те, щоб познайомитися і освоїти нову технологію, оскільки для здійснення транзакції необхідно, щоб формат підтримували і відправник, і одержувач.

Нове рішення буде також зручно використовувати для адрес P2SH, що представляють собою адреси для просунутих (або менш використовуваних) видів транзакцій біткоіни, наприклад, тих, для здійснення яких необхідно підтвердження двох з трьох учасників.

Вюлле резюмує: "Справа в тому, що якщо ми все-таки зможемо використовувати оригінальне рішення SegWit, нам необхідно встановити стандарт для його адрес, який повинен бути доступний, заздалегідь".